دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر جاسک


شهرستان جاسک ، یکی از شش شهرستان بندری در استان هرمزگان است که از جمله مناطق بیابانی و نیمه بیابانی استان مذکور می باشد و طبق برخی از نظریه های تاریخی این منطقه از کهن ترین سکونت گاه های بشری به شمار می آیند که زودتر ازدیگر مناطق ، سر از آب بیرون کرده است، انسان کوه نشین به سمت دشت های سرسبز آن حرکت کرده است . این مناطق دوران زایش و شکوفایی اش را پشت سر گذاشته و امروزه با گذشت زمان در حال نابودی است ، چرا که میدان جدال انسان با طبیعت سخت بوده است . این شهرستان به دلیل واقع شدن در انحنای جغرافیایی هرمزگان و مجاورت با دریای مکران و تنگه هرمز به صورت شبه جزیره ای درآمده که به دلیل ژرفای زیاد آب ، کشتی های بزرگ می توانند به ساحل آن نزدیک شوند . از طرفی موقعیت طبیعی آن باعث شده که از لحاظ سیاسی، فرهنگی واجتماعی مهم تلقی گردد که از ظرفیت های مهم این بندر می توان به احداث دومین پایانه بزرگ نفتی ایران و شهرک صنعتی کوه مبارک جاسک اشاره نمود که وابسته به صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی ، فولاد سازی، منیزیم ، نیروگاه و کشتی سازی است . دژ پرتغالی ها در جاسک ، جنگل های حرا ، چشمه های آبگرم پوراف، برج سیاه وسفید ، صخره های شنی ، غار سادر من و تلگراف خانه از جمله مناطق ارزشمند جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی به شمار می آیند . قرار گرفتن این شهر بندری در کریدور شمال -جنوب اتصال به راه جاده ای داخلی (بندر عباس ، چابهار و جیرفت ) و کمترین فاصله دریایی با مسقط کشور عمان ، دارا بودن زیر ساخت های تجاری و مسافری و همچنین برخورداری از خورهای طبیعی و واقع شدن در سواحل استراتژیک مکران، آن را به یکی از مهم ترین بنادر کشور تبدیل کرده است. این شهرستان از گذشته تا کنون نام های زیادی از قبیل : بادیس ، بدیس ، کارپل ، کارپلا ، کشفک ، جک ، جش ، جاشک ، جاشک کهنه ، رأس الجاسک و جاسک داشته است .
در عصر دانش و فناوری های نوین و در عرصه تلاش ملتها برای دستیابی به راز و رمز سرافرازی و ماندگاری ، بی شک دانشگاهها به عنوان کانونهای اصلی تولید علم و فراگیری معرفت همگانی نقشی سرنوشت ساز دارند و توسعه آنها زمینه ساز توسعه در همه ابعاد و جنبه هاست . درک این نیاز و ضرورت پاسخگویی به خیل عظیم جوانان مشتاق تحصیلات عالیه ، در سالهای آغازین دهه شصت ، به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از پدیده های موفق و ره آوردهای با ارزش انقلاب اسلامی ایران انجامید و به مدد مدیریتی خلاق و توانمند و با رشدی تحسین برانگیز مسیر توسعه را پیمود.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر جاسک یکی از این مجموعه بزرگ دانشگاهی است که در دیماه 1385 فعالیت آموزشی خود را با ایجاد 2 رشته تحصیلی در مقطع کاردانی و پذیرش 85 دانشجو آغاز کرد و به تناسب دستیابی به امکانات ، مسیر توسعه و رشد کمی و کیفی را پیمود به نحوی که امروز در مجموع 15رشته تحصیلی در شاخه های علوم پایه ، فنی و مهندسی ، علوم انسانی، مقاطع کاردانی ،کارشناسی و کارشناسی ارشد با برخورداری از حدود 2800 متر مربع فضای آموزشی، رفاهی و اداری در مجتمع بزرگ دانشگاهی شرایطی در خور فضای مطلوب آموزشی ، تلاش در راستای تحقق اهداف مرتبط با ارتقاء کیفیت آموزش و پژوهش خود عاملی بوده است .
این واحد دانشگاهی با حدود3هزار نفر فارغ التحصیل، 1100نفر دانشجو ، 7عضو هیات علمی و 15 کارمند به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه آموزش عالی شهرستان جاسک فعالیت می نماید.